768x90

Dns Ayarı

Tavsiye Ettiğimiz DNS İP: 8.8.8.8 – 8.8.4.4

 

Tavsiye sebebimiz Google Dns sunucuları diğer DNS sunucularına nazaran daha hızlı sorgulamaya olanak tanıdığı içindir tavsiyemiz Google DNS’tir.

 

Maç izlemek için dns ayarları çoğu zaman futbol sevenlerin aradığı konuların başında gelmektedir. Canlı maç yayını izleme sitelerinde çoğu zaman yayınlanan bazı yayınlar çalışmamaktadır. Yayınların çalışmaması durumu web sitemizde oldukça az yaşanmaktadır. Bunun için karşılaşmaları web sitemiz üzerinden takip etmenizi öneriyoruz. Bununla birlikte bazı yayınlarda izleyememe sorunu yaşarsanız, muhtemelen kullandığınız DNS adreslerinden kaynaklanmaktadır.

 

Bazı yabancı kaynaklar, sizin İnternet sağlayıcınızın DNS adresleri ile uyumsuz olabilmektedir. Bundan dolayı yayını izleyemediğiniz gibi yayını gerçekleştiren kaynak siteye de girememe durumu söz konusu olur. Bu durumu aşmanın en kolay bir yöntemi olarak DNS değiştirmek konusunu farklı işletim sistemleri ve akıllı telefonlar, tabletler için de ele alacağız. Öncelikle DNS nedir, ne işe yarar ve neden değiştirmek gerekir konularını kısaca ele alalım sonrasında nasıl değiştirebileceğinizi ele alalım.

 

DNS Nedir? Neden Değiştirilmelidir?

 

DNS İnternet’teki sunuculara bağlanmanızı sağlayan bir çeşit İnternet sinyali olarak düşünebilir. Ancak ip adresi ile karıştırılmamalıdır. İP adresleri değişken olabilir. Örneğin modemi açıp kapattığınızda, resetlediğiniz eğer İnternet sağlayıcı firmanız size dinamik IP hizmeti sağlıyorsa, bu durumda IP adresiniz anında değişir. DNS adresi de IP adresi ile aynı mantıkla çalışmaktadır fakat servis sağlayıcılar bazı kısıtlamaları yapmak için DNS numaraları üzerinden işlem yapmaktadır ve sağlamış oldukları DNS adreslerini kullanan kullanıcıların sadece belirli sitelere girmelerine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle İnternet sağlayıcısı firmanın belirlemiş olduğu bir DNS adresini kullanmak yerine, farklı bir DNS adresi kullanarak söz konusu tüm kısıtlamalardan kurtulmuş olursunuz.

İnternet hizmeti sağlayan firmanın size DNS adresini otomatik olarak sunmasını sağlayan ayarları değiştirerek, kendiniz gireceğiniz farklı DNS sağlayıcılarının DNS adresleri ile sorunsuz bir şekilde canlı maç yayınları izleyebileceğiniz gibi, aynı zamanda farklı türden tüm yasaklı sitelere de sorunsuz bir şekilde girebileceksiniz.

Aşağıda bu işlemi tam olarak nasıl yapabileceğinizi hem Diz üstü bilgisayarlar için hem de mobil akıllı telefonlar ve tabletler için özetle izah etmeye çalışıyorum.

Maç Yayınları İçin DNS Değiştirme Ayarları Nasıl Yapılır? 

Masaüstü bilgisayar ya da Diz Üstü kullanıcıları için maç yayınları DNS değiştirme işlemi oldukça kolaydır. Bunun için denetim masasından “ağ bağlantıları” seçeneğini bulmalısınız. Ağ paylaşım merkezine girdiğinizde bilgisayarınızın bağlı olduğu modemin model numarasını veya markasını görebilirsiniz. Bu isme tıklayın ardından özellikler ve İnternet Protokolü Sürüm 4 seçeneğine çift tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda sizlerden DNS adresleri isteyecektir. Bu kısma 77.88.8.8 ve hemen alt kısmına 77.88.8.1 numaralarını girip tamam tıklayabilirsiniz. Aynı işlemi mobil cihazlarda da WiFi ayarlarından bağlantının üzerine uzun süreli tıklayarak, statik bağlantı seçeneğinden gerçekleştirebilirsiniz.

970x90

Son Yorumlar600x120

close


120x600

close